Gönderen Konu: Cinlerle İlgili Bazı Hadisler [Cinler Alemi-4]  (Okunma sayısı 9206 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kaan

• SuFizM-MoD
  • Yasaklı
  • *
  • Site puanı: 407
  • O Bir Nargilist..
    • www.parteksmakina.com
Cinlerle İlgili Bazı Hadisler [Cinler Alemi-4]
« : Eylül 20, 2007, 03:10:26 ÖS »
Cinlerle İlgili Bazı Hadisler     
/>
/>
/>    Evet, Kur`ân-ı Kerim`de "CİN" adıyla tanıtılan yaratıklardan bahsedilen âyetleri böylece naklettikten sonra şimdi de Hz.Rasûlullah Aleyhisselâm`dan naklolunan iki hadisi inceleyelim: O sırada CİNler, semadan haberler alamaz olmuşlardı... Ve çıkmak istedikçe de üzerlerine Şihablar salınır olmuştu... Bunun üzerine içlerinden ileri gelenler: -Herhalde yeni bir şey oldu ki, sizinle semâ haberleri arasında perde meydana geldi!.. Arzı dolaşın bakalım, oluşan olay nedir anlayalım... demişler... Ve bu sebeple de CİNler yeryüzünü araştırmaya başlamışlar...
/>
/>    Nitekim Tihame tarafına gitmekte olan bir takım CİN, Sok`ukaz`a gitmekte olan Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem`in Nahle mevkiinde ashabıyla birlikte sabah namazı kılarken okuduğu Kur`ân-ı Kerim`i dinlemişler... Ve dinledikten sonra da:
/>
/>-İşte bu semâ haberlerine perde olan olaydır!.. Demişler ve derhal kavimlerine dönerek anlatmışlar: -Gerçekten bize hayranlık veren Kur`ân’ ı işittik!.. İşte bundan sonra "Allahû Teâlâ CİN sûresini inzal etti; CİNlerin dediklerini Rasûlullah bildirdi... İbni Mes`ud radıy"ALLAH"u anh`dan rivayet edilen ikinci hadis de şöyle: Rasûlullah Aleyhisselâm:
/>
/>-Ben CİN`e Kur`ân okumakla emrolundum... Beraberimde kim gelir? diye sordu...
/>
/>    Herkes sustu...ikinci defa sordu... Gene susuldu...Üçüncü defa yine sordu, bu defa ben cevap verdim: -Ben Abdullah!.. Mâhiyetinde giderim ya Rasûlullah... Bunun üzerine kalktık, yürüdük... Düb Şib`inin yanında Hacune mevkiine gelince, benim önüme bir hat çizdi; -Bunu tecavüz etme!.. Dedi... Sonra da Hacun`e doğru geçti...
/>
/>    Derhal üzerine keklikler gibi uçuştular... Sanki "Zud" ricâline benziyorlardı... Kadınların def çaldıkları gibi deflerini çalıyorlardı... Nihâyet etrafını sardılar ve gözümde kayboldu... Hemen yerimden kalktım... O zaman bana eliyle "otur" diye işaret etti... Sonra da Kur`ân okumaya başladı... Gittikçe sesi yükseliyordu... Hepsi yere yapıştılar... O derece ki, seslerini işitiyordum kendilerini göremiyordum... Sonra Rasûlullah Aleyhisselâm yanıma geldiğinde; Gelmek istedin değil mi?.. Diye sordu... Ben de: -Evet ya Rasûlullah dedim... Cevab verdi: -Sana gerekmezdi!.. Onlar CİN!.. Kur`an dinlemeye geldiler... Sonra da kavimlerini inzar etmek üzere döndüler...
/>
/>
/>HADİSLERDEN ÇIKAN HÜKÜMLER
/>
/>Şimdi de Hz. Muhammed Aleyhisselâm ile CİNler arasında geçen olayları açıklayan hadisleri inceleyerek, bunlardan çıkan hükümleri görelim:
/>
/>CİNler normal olarak semânın üst katlarına (ki; bu üst katlar deyimiyle vurgulananın ne olduğunu ileride açıklamaya çalışacağız) çıkarak geleceğe dönük haberleri öğrenebiliyorlardı...
/>
/>Kur`ân`ın inzali daha doğrusu Hz Muhammed Aleyhisselâm’a Risâlet yani Rasûllük görevinin verilmesi ve icraatına başlaması onların semânın üst katlarından haberler almalarını önledi...
/>
/>Bütün yeryüzünü aynı anda algılayamadıkları, algılamaları için de gene bir zamana ihtiyaçları bulunduğu buradan çıkarılabilmektedir...
/>
/>CİNlerin semânın üst katlarından haber almaları, Şihab (meteor-kayan ve atmosfere girince yanan göktaşı) denen bir nesneyle önlenmektedir..
/>
/>Yoğunlaşarak maddî bir yapıda görünebilmektedirler...
/>
/>İçlerinden bir kısmı kavmini uyarma görevi alabilmektedir...
/>
/>İnsan kulağının işitebileceği bir takım sesler çıkartabilmektedirler.

/>
/>

Seo4Smf Tagleri:

Facebook Comments