Gönderen Konu: Cinlerle İlgili Bazı Hadisler [Cinler Alemi-4]  (Okunma sayısı 8654 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kaan

• SuFizM-MoD
  • Yasaklı
  • *
  • Site puanı: 407
  • O Bir Nargilist..
    • www.parteksmakina.com
Cinlerle İlgili Bazı Hadisler [Cinler Alemi-4]
« : Eylül 20, 2007, 03:10:26 ÖS »
Cinlerle İlgili Bazı Hadisler     

Evet, Kur`ân-ı Kerim`de "CİN" adıyla tanıtılan yaratıklardan bahsedilen âyetleri böylece naklettikten sonra şimdi de Hz.Rasûlullah Aleyhisselâm`dan naklolunan iki hadisi inceleyelim: O sırada CİNler, semadan haberler alamaz olmuşlardı... Ve çıkmak istedikçe de üzerlerine Şihablar salınır olmuştu... Bunun üzerine içlerinden ileri gelenler: -Herhalde yeni bir şey oldu ki, sizinle semâ haberleri arasında perde meydana geldi!.. Arzı dolaşın bakalım, oluşan olay nedir anlayalım... demişler... Ve bu sebeple de CİNler yeryüzünü araştırmaya başlamışlar...

Nitekim Tihame tarafına gitmekte olan bir takım CİN, Sok`ukaz`a gitmekte olan Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem`in Nahle mevkiinde ashabıyla birlikte sabah namazı kılarken okuduğu Kur`ân-ı Kerim`i dinlemişler... Ve dinledikten sonra da:

-İşte bu semâ haberlerine perde olan olaydır!.. Demişler ve derhal kavimlerine dönerek anlatmışlar: -Gerçekten bize hayranlık veren Kur`ân’ ı işittik!.. İşte bundan sonra "Allahû Teâlâ CİN sûresini inzal etti; CİNlerin dediklerini Rasûlullah bildirdi... İbni Mes`ud radıy"ALLAH"u anh`dan rivayet edilen ikinci hadis de şöyle: Rasûlullah Aleyhisselâm:

-Ben CİN`e Kur`ân okumakla emrolundum... Beraberimde kim gelir? diye sordu...

Herkes sustu...ikinci defa sordu... Gene susuldu...Üçüncü defa yine sordu, bu defa ben cevap verdim: -Ben Abdullah!.. Mâhiyetinde giderim ya Rasûlullah... Bunun üzerine kalktık, yürüdük... Düb Şib`inin yanında Hacune mevkiine gelince, benim önüme bir hat çizdi; -Bunu tecavüz etme!.. Dedi... Sonra da Hacun`e doğru geçti...

Derhal üzerine keklikler gibi uçuştular... Sanki "Zud" ricâline benziyorlardı... Kadınların def çaldıkları gibi deflerini çalıyorlardı... Nihâyet etrafını sardılar ve gözümde kayboldu... Hemen yerimden kalktım... O zaman bana eliyle "otur" diye işaret etti... Sonra da Kur`ân okumaya başladı... Gittikçe sesi yükseliyordu... Hepsi yere yapıştılar... O derece ki, seslerini işitiyordum kendilerini göremiyordum... Sonra Rasûlullah Aleyhisselâm yanıma geldiğinde; Gelmek istedin değil mi?.. Diye sordu... Ben de: -Evet ya Rasûlullah dedim... Cevab verdi: -Sana gerekmezdi!.. Onlar CİN!.. Kur`an dinlemeye geldiler... Sonra da kavimlerini inzar etmek üzere döndüler...

HADİSLERDEN ÇIKAN HÜKÜMLER

Şimdi de Hz. Muhammed Aleyhisselâm ile CİNler arasında geçen olayları açıklayan hadisleri inceleyerek, bunlardan çıkan hükümleri görelim:

CİNler normal olarak semânın üst katlarına (ki; bu üst katlar deyimiyle vurgulananın ne olduğunu ileride açıklamaya çalışacağız) çıkarak geleceğe dönük haberleri öğrenebiliyorlardı...

Kur`ân`ın inzali daha doğrusu Hz Muhammed Aleyhisselâm’a Risâlet yani Rasûllük görevinin verilmesi ve icraatına başlaması onların semânın üst katlarından haberler almalarını önledi...

Bütün yeryüzünü aynı anda algılayamadıkları, algılamaları için de gene bir zamana ihtiyaçları bulunduğu buradan çıkarılabilmektedir...

CİNlerin semânın üst katlarından haber almaları, Şihab (meteor-kayan ve atmosfere girince yanan göktaşı) denen bir nesneyle önlenmektedir..

Yoğunlaşarak maddî bir yapıda görünebilmektedirler...

İçlerinden bir kısmı kavmini uyarma görevi alabilmektedir...

İnsan kulağının işitebileceği bir takım sesler çıkartabilmektedirler.
Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

Seo4Smf Tagleri:

Facebook Comments