G÷nderen Konu: Cinlerle ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░lgili Baz├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ Hadisler [Cinler Alemi-4]  (Okunma sayřsř 9782 defa)

0 ▄ye ve 1 Ziyaretši konuyu incelemekte.

ăevrimdř■ř kaan

• SuFizM-MoD
  • Yasakl├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒
  • *
  • Ţleti: 1053
  • Site puanř: 407
  • O Bir Nargilist..
    • www.parteksmakina.com
Cinlerle ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░lgili Baz├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ Hadisler     
/>
/>
/>    Evet, Kur`├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ón-├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ Kerim`de "C├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░N" ad├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒yla tan├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒t├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒lan yarat├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒klardan bahsedilen ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬óyetleri b├?┬?├?┬?├?┬?├?┬Âylece naklettikten sonra ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?imdi de Hz.Ras├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╗lullah Aleyhissel├?┬?├?┬?├?┬?├?┬óm`dan naklolunan iki hadisi inceleyelim: O s├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒rada C├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░Nler, semadan haberler alamaz olmu├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?lard├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒... Ve ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ž├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒kmak istedik├?┬?├?┬?├?┬?├?┬že de ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝zerlerine ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?ihablar sal├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒n├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒r olmu├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?tu... Bunun ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝zerine i├?┬?├?┬?├?┬?├?┬žlerinden ileri gelenler: -Herhalde yeni bir ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?ey oldu ki, sizinle sem├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ó haberleri aras├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒nda perde meydana geldi!.. Arz├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ dola├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒n bakal├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒m, olu├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?an olay nedir anlayal├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒m... demi├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?ler... Ve bu sebeple de C├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░Nler yery├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝z├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝n├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝ ara├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?t├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒rmaya ba├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?lam├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?lar...
/>
/>    Nitekim Tihame taraf├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒na gitmekte olan bir tak├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒m C├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░N, Sok`ukaz`a gitmekte olan Ras├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╗lullah sallallahu aleyhi ve sellem`in Nahle mevkiinde ashab├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒yla birlikte sabah namaz├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ k├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒larken okudu├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?u Kur`├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ón-├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ Kerim`i dinlemi├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?ler... Ve dinledikten sonra da:
/>
/>-├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?te bu sem├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ó haberlerine perde olan olayd├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒r!.. Demi├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?ler ve derhal kavimlerine d├?┬?├?┬?├?┬?├?┬Ânerek anlatm├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?lar: -Ger├?┬?├?┬?├?┬?├?┬žekten bize hayranl├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒k veren Kur`├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ón’ ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ i├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?ittik!.. ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?te bundan sonra "Allah├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╗ Te├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ól├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ó C├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░N s├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╗resini inzal etti; C├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░Nlerin dediklerini Ras├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╗lullah bildirdi... ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░bni Mes`ud rad├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒y"ALLAH"u anh`dan rivayet edilen ikinci hadis de ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬Âyle: Ras├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╗lullah Aleyhissel├?┬?├?┬?├?┬?├?┬óm:
/>
/>-Ben C├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░N`e Kur`├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ón okumakla emrolundum... Beraberimde kim gelir? diye sordu...
/>
/>    Herkes sustu...ikinci defa sordu... Gene susuldu...├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ž├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝nc├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝ defa yine sordu, bu defa ben cevap verdim: -Ben Abdullah!.. M├?┬?├?┬?├?┬?├?┬óhiyetinde giderim ya Ras├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╗lullah... Bunun ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝zerine kalkt├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒k, y├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝r├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝d├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝k... D├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝b ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?ib`inin yan├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒nda Hacune mevkiine gelince, benim ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬Ân├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝me bir hat ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬žizdi; -Bunu tecav├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝z etme!.. Dedi... Sonra da Hacun`e do├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?ru ge├?┬?├?┬?├?┬?├?┬žti...
/>
/>    Derhal ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝zerine keklikler gibi u├?┬?├?┬?├?┬?├?┬žu├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?tular... Sanki "Zud" ric├?┬?├?┬?├?┬?├?┬óline benziyorlard├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒... Kad├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒nlar├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒n def ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬žald├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒klar├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ gibi deflerini ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬žal├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒yorlard├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒... Nih├?┬?├?┬?├?┬?├?┬óyet etraf├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒n├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ sard├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒lar ve g├?┬?├?┬?├?┬?├?┬Âz├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝mde kayboldu... Hemen yerimden kalkt├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒m... O zaman bana eliyle "otur" diye i├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?aret etti... Sonra da Kur`├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ón okumaya ba├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?lad├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒... Gittik├?┬?├?┬?├?┬?├?┬že sesi y├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝kseliyordu... Hepsi yere yap├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?t├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒lar... O derece ki, seslerini i├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?itiyordum kendilerini g├?┬?├?┬?├?┬?├?┬Âremiyordum... Sonra Ras├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╗lullah Aleyhissel├?┬?├?┬?├?┬?├?┬óm yan├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ma geldi├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?inde; Gelmek istedin de├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?il mi?.. Diye sordu... Ben de: -Evet ya Ras├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╗lullah dedim... Cevab verdi: -Sana gerekmezdi!.. Onlar C├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░N!.. Kur`an dinlemeye geldiler... Sonra da kavimlerini inzar etmek ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝zere d├?┬?├?┬?├?┬?├?┬Ând├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝ler...
/>
/>
/>HAD├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░SLERDEN ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?IKAN H├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?K├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?MLER
/>
/>├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?imdi de Hz. Muhammed Aleyhissel├?┬?├?┬?├?┬?├?┬óm ile C├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░Nler aras├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒nda ge├?┬?├?┬?├?┬?├?┬žen olaylar├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ a├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ž├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒klayan hadisleri inceleyerek, bunlardan ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ž├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒kan h├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝k├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝mleri g├?┬?├?┬?├?┬?├?┬Ârelim:
/>
/>C├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░Nler normal olarak sem├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ón├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒n ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝st katlar├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒na (ki; bu ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝st katlar deyimiyle vurgulanan├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒n ne oldu├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?unu ileride a├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ž├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒klamaya ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬žal├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?aca├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒z) ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ž├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒karak gelece├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?e d├?┬?├?┬?├?┬?├?┬Ân├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝k haberleri ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬Â├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?renebiliyorlard├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒...
/>
/>Kur`├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ón`├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒n inzali daha do├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?rusu Hz Muhammed Aleyhissel├?┬?├?┬?├?┬?├?┬óm’a Ris├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ólet yani Ras├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╗ll├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝k g├?┬?├?┬?├?┬?├?┬Ârevinin verilmesi ve icraat├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒na ba├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?lamas├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ onlar├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒n sem├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ón├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒n ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝st katlar├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ndan haberler almalar├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒n├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬Ânledi...
/>
/>B├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝t├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝n yery├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝z├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝n├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝ ayn├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ anda alg├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒layamad├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒klar├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒, alg├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒lamalar├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ i├?┬?├?┬?├?┬?├?┬žin de gene bir zamana ihtiya├?┬?├?┬?├?┬?├?┬žlar├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ bulundu├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?u buradan ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ž├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒kar├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒labilmektedir...
/>
/>C├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░Nlerin sem├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ón├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒n ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝st katlar├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ndan haber almalar├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒, ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?ihab (meteor-kayan ve atmosfere girince yanan g├?┬?├?┬?├?┬?├?┬Âkta├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒) denen bir nesneyle ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬Ânlenmektedir..
/>
/>Yo├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?unla├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?arak madd├?┬?├?┬?├?┬?├?┬« bir yap├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒da g├?┬?├?┬?├?┬?├?┬Âr├?┬?├?┬?├?┬?├?┬╝nebilmektedirler...
/>
/>├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░├?┬?├?┬?├?┬?├?┬žlerinden bir k├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒sm├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒ kavmini uyarma g├?┬?├?┬?├?┬?├?┬Ârevi alabilmektedir...
/>
/>├?┬?├?┬?├?┬?├?┬░nsan kula├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒n├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒n i├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?itebilece├?┬?├?┬?├?┬?├?┬?i bir tak├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒m sesler ├?┬?├?┬?├?┬?├?┬ž├?┬?├?┬?├?┬?├?┬▒kartabilmektedirler.

/>
/>

Seo4Smf Tagleri:

Facebook Comments